A Magyar Versenytánc Szövetség bemutatkozása

Ismerj meg minket, víziónkat és céljainkat részletesen

Bemutatkozás és Víziónk
A versenytáncban versenyzőként, edzőként, egyesületi vezetőként, pontozóbíróként eltöltött hosszú évek tapasztalatával úgy látjuk, hogy szeretett műfajunk az utóbbi időben nem feltétlenül előnyére változott..

Hivatalos sporttá válása - a pozitív hozadékok mellett - elindított néhány olyan folyamatot, amely általunk alapvető fontosságúnak ítélt karakteri jellemzőit változtatta meg, és többé-kevésbé arctalan műfajjá változtatta.

Nos a tánc legtöbb fajtája valóban sportos teljesítményt kíván művelőjétől, azonban hisszük, hogy művészeti jellegének hangsúlyozásával és pár megváltoztathatatlannak hitt szabály újragondolásával megteremthetjük azokat a körülményeket, amelyek révén a versenytánc jelenlegi és jövőbeli művelőinek is legalább annyi örömet okozhat, mint amennyit nekünk szerzett aktív versenyzői időszakunkban.
Bemutatkozás és Víziónk
Ezért mindent elkövetünk annak érdekében, hogy az általunk 2022-ben létrehozott platform, a Magyar Versenytánc Szövetség, hagyományos értékeket képviselve, mégis új szemléletmódjával megfelelő környezetet adjon ahhoz, hogy a fókusz a pillanat megélésén, a mozgásélmény megtapasztalásán és megbecsülésén lehessen, maradandóan csodálatos pillanatokat okozva eseményeink minden résztvevőijének.

Igyekszünk olyan körülményeket teremteni, ahol a versenyzés maga is valódi örömet okoz, és ahol a hangsúly a fejlődésen van azáltal is, hogy a belefektetett munka korrekt, mérhető visszajelzést kap:
teljesítményt első sorban abszolút minőséghez mérve, reményeink szerint mindvégig támogató és szeretetteljes légkörben.
Bemutatkozás és Víziónk
A hasonló szemléletű kollégáinkkal alkotott Szövetséggel kívánjuk összefogni a azokat a szakembereket, tagszervezeteket, táncosokat, akik osztoznak álmainkban, hogy egymást segítve virágzó társastánc-életet teremtsünk, örök értékeket képviselve, valamint olyan résztvevőket és közönséget is megérintve, akik eddig - különböző okok miatt - idegenkedtek a versenytánc műfajától.

Ha Te is így érzed, és pontosan érted, hogy mire gondolunk, akkor csatlakozz hozzánk, legyél a szövetségesünk, és már holnaptól tevékenykedjünk EGYÜTT, A TÁNC ÖRÖMÉÉRT!
Previous
Next
Melinda arckép weblapra

Skufca-Törökgyörgy Melinda

Latin-amerikai táncokban korábbi többszörös magyar bajnok, világbajnok és professzionista európa bajnok.
csm_Trixi10_8919d3f1bb

Lajtai Beatrix

Táncosként Háromszoros amatőr (1997-1999) és háromszoros professzionista (2001-2003) Magyar Bajnok latin-amerikai táncokban.

A divattáncokon belül kétszeres Magyar Bajnok mambóban, Világkupa 2. helyezett, Érdemes Táncos 2000 óta edző, számos bajnoki döntős és dobogós eredménnyel.
Mesterdiplomás táncpedagógus, éveken keresztül Magyar Táncművészeti Egyetem – főtárgyi vendégtanára mesterszakon.

Hazai (MTASZ) és nemzetközi (WDSF) amatőr és professzionista versenyeken pontozóbíró (2000-2021).

A különleges versenyrendszerünkről

Táncolhatsz akár egyedül, párban, vagy csoportosan, a MVSZ – versenyei és rendezvényei révén –
egyformán biztosít motívációt számodra a fejlődésedhez, felkészülésedhez.

Az EGYTÁNC-versenyszámok ideálisak, ha még tart a felkészülésed a többi táncban, azonban visszavágysz a versenyparkettre, vagy ha specialista vagy.

A MIX versenyek értékelése (osztálytól
függően 2, 3, 4 vagy 5 tánc együttes versenye) átfogó képet ad a felkészültségedről.

Ha szívesen mesélsz történetet a táncoddal, akkor nem hayhatod ki a KŰR-versenyzést, ha csapatban érzed igazán elemedben magad, akkor a FORMÁCIÓS versenyzés pl. ideális választás.

 A klasszikus standard és latin-amerikai táncok kínálatán belül meglehetősen sok lehetőséged van kiválasztani a hozzád illő “terepet”. Rontottál? Sebaj, ettől még mindig több érem birtokában zárhatod a napot, hiszen minden versenyszám tiszta lappal indul.

  • Ha egyedül versenyzel, akkor “Szóló”, két táncos vagy két táncosnő együttesen “Szinkron”, egy táncos és egy táncosnő együtt “Páros”, 3 vagy több táncos és táncosnő, illetve páros “Formáció”elnevezés alatt léphet parkettre.
  • Rögzített csapatokat/partnereket csak később – “Basic” osztálytól kezdve (>“Rising Star”, >“International Class”, >“Super Class”) – tartunk nyilván. Fejlődésedet mindvégig egyénileg kísérjük figyelemmel :).
  •  Kezdőként “Minősítő”-osztályokban (I.-II.-III.) aranyérmek (arany minősítések) gyűjtésével,
    fokozatosan előrejutva, szabadon kísérletezve versenyezhetsz, akár több partnerrel és kategóriákban;
  • Szintén Basic osztálytól kezdve rangsoroljuk a versenyzők teljesítményét egytánc versenyeken is, illetve az előrelépés innen már pontszerzéssel valósulhat meg.
  • A legmagasabb versenyosztály, a Super Class versenyzői ranglista pontok megszerzésével a Ranglistáinkon biztosíthatják egyre
    jobb helyezésüket.

A különleges rendezvényeinkről

A társastánc elegáns műfaj – igyekszünk ezt szem előtt tartani méltó helyszínek felkutatásával, illő dekoráció, fények, hangulat megteremtésével, hogy minden egyes rendezvényünk maradandó,szép emlékként gazdagítsa az emléktáradat.

Egyszerű figurakatalógusunk és ruhaszabályzatunk abban segítenek, hogy ne kelljen fölöslegesen stresszelned, a műfajhoz hű zenék abban, hogy a legtöbbet tudd kihozni a táncodból zeneileg és technikailag is, a jó hangulat és a tudatosan megteremtett, támogató légkör pedig minden résztvevő lehető legvarázslatosabb előadásmódját csalogatják elő.

A táncos útja – bár verítékes, és fájdalomtól, könnyektől nem mentes -, de összességében egy csodálatos és értékes, felfedező utazás, amelyet sokkalta élvezetesebb és könnyebb is barátokkal együtt megtenni, mint egyedül, vagy ellenségként kezelt ellenfelekkel. Szeretnénk, ha az egymásnak való szurkolás és egymás segítése versenyeink védjegyévé válna, és táncosaink, nézőink, szakembereink valóban megtalálnák, és az MVSZ égisze alatt eltöltött idő során mindvégig megőriznèk szívükben a tánc örömét.

A különleges értékelési rendszerünkről

Teljesítményedet a versenybírók egyenként egy, összességében négy különböző szempont szerint értékelik:

  • a Zene,
  • az Egyensúlyok,
  • a Mozgásfolyamat
  • és a Katakterisztika területein.

Adott táncodat mindegyikük csak egy, a fenti területeket szűrő “szemüvegen keresztül” nézik, ezért a bírói testületek a verseny rangjától függően 4, 8, vagy 12-es létszámúak.

(Minősítő és Basic osztályokban kérünk, kísérd figyelemmel az “ Értékelésbe kizárólagosan bevonható figurák
katalógusát”!)

Mondhatnánk, hogy a tánc szubjektív műfaj: mindenkinek más tetszik – és ez valamennyire igaz is, azonban az említett 4 terület – szakértő szemek által – stílustól függetlenül, meglehetősen objektíven értékelhető.

A bíráktól kapott pontszámok egy abszolút, 5-ös skálán belül mozognak, ahol az 5-ös a világon létező legjobb, vagyis egy 3-as pontérték már meglehetősen jónak számít. :).

Az előrehaladás így a tánciskolás szinttől a profi szintig folyamatossá és egyúttal jól követhetővé válik.

A táncos fejlődése általánosságban ciklikus: egy-egy gyorsabb fejlődési szakaszt általában plató követ, sőt még bizonyos fokú visszaesés is gyakran előfordulhat. A külső, szakértői visszajelzés megmutatja, hogy adott pillanatban milyennek látja a teljesítményt a külső szemlélő, illetve hogy mely területekre érdemes fókuszálni a felkészülés következő szakaszában.

A fentieken túl az abszolút értékelési rendszer alkalmazásával továbbá nem eltitkolt szándékunk, hogy versenyzőink fókuszát saját fejlődésükre irányítsuk, hiszen az elsődleges az, hogy minél optimálisabban fejlődhessenek táncosi pályafutásuk során, nem pedig az, hogy ki-kit “ver meg” egy versenyen, vagy hogy hányadikként végez.

A tagszervezeteink különleges szövetségéről

“Együtt minden könnyebb”. Ezt az elvet valljuk, és így is cselekszünk. Szövetségként igyekszünk minden lehetőséget kihasználni arra, hogy segítsük tagszervezeteinket, és azokon keresztül a versenyzőinket:

  • a versenyrendszer működtetésén és a nyilvántartási felület biztosításán túl,
  • információkkal, reklámmal, a műfaj általános népszerűsítésével,
  • nemzetközi és hazai szervezetekkel való kapcsolatépítéssel,
  • minőségi táncos- és szakember-képzésekkel,
  • pályázati információkkal és javaslatokkal,
    rendezvényekhez nyújtott segítségnyújtással (eszközökkel, know-how-val, szakmai háttér
    biztosításával, stb.),
  • a tapasztalatok megosztásával,
  • anyagi ösztönző rendszerrel (a tagszervezet színeiben induló versenyzők által fizetett nevezési díjak 10%-át visszajuttatjuk a tagszervezetnek), stb.

Nálunk nem vagy egyedül!
Segítünk Benneteket mi is, és segítünk, hogy egymást segíthessétek, hogy még minőségibb, gazdaságosabb, hatékonyabb legyen a működésetek – legyen szó újabb táncos nemzedék bevonzásáról, oktatásról, a szervezeted működtetéséről, vagy akár verseny-, tábor-, vagy egyéb rendezvény megszervezéséről.

Szervezeti felépítés

Elnökség:

A Közgyűlés a Szövetség legfőbb szerve. Évente legalább egyszer ülésezik.

A közgyűlések közötti időszakban – azokat a kérdéseket kivéve, amelyeket az alapszabály a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe utal – a szövetség működtetése, a szükséges döntések meghozatala a 7-tagú Elnökség feladata.

A Szövetség törvényes működését a Felügyelőbizottság ellenőrzi.

A tisztségviselőket a Közgyűlés 5 éves időtartamra választja meg. Tagjaink jogi személyiséggel rendelkező szervezetek (Egyesületek, Alapítványok, Gazdasági szervezetek) lehetnek, a versenyzők e szervezeteken keresztül válthatják ki az adott naptári évre érvényes versenyzői Licencüket.

A versenyeken foglalkoztatott hazai bírók tevékenysége képzéshez és 2024-től vizsgához kötött.

Kóstoló: Két verseny erejéig minden versenyző számára adott licenc kiváltása nélküli részvétel lehetősége: ha jól érzed magad nálunk, tetszenek a versenyek, akkor ráérsz kiváltani a licencedet a harmadik verseny előtt.

Érvényes licenccel rendelkező versenyzők számára a nevezési díjak, illetve a különböző rendezvényeken való részvételi díjak (pl. táborok, képzések) kedvezményesek.

Tisztségviselők

Elnök: Skufca-Törökgyörgy Melinda
Alelnök: Markó Róbert
Gazdasági vezető elnökségi tag: Kocsis Mária
Marketingért és kommunikációért felelős elnökségi tag: Princz Nóra
Versenyzőkért felelős elnökségi tag: Filák Márk
A versenyrendszer működéséért és szabályrendszerért felelős elnökségi tag: Horváth Dávid
Versenybírókért felelős elnökségi tag: Lajtai Beatrix